Moravia
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Archive: Literárně-hudební pořad z díla Petra Bezruče, Kozlovice

Adresa

1 / < >

 

27.6.2013, 19:00      Kozlovice – kostel sv.Michaela archanděla

Alfred Strejček – recitace
Jan Rokyta – cimbál, zobcové flétny
Sára Kokešová – zpěv j.h. (vítězka soutěže “Zpěváček”)

Program: “Kde žije nevyzpívaná krása”

Literárně-hudební pořad z díla Petra Bezruče

Vstupné: dobrovolné

 

Literárně-hudební pořad z díla Petra Bezruče vzdává hold krásám Lašska a Těšínského Slezska. Vybrané básně Petra Bezruče střídají hudební intermezza, která sestávají z improvizací na lašská a slezská lidová témata, ale i z krátkých kompozic skladatelů, kteří se lašským a slezským folklorem, jakož i poezií Petra Bezruče, nechali inspirovat. Program neklade důraz na sociální prvky Bezručova díla, ale akcentuje především básníkův vztah k přírodě a jeho lásku k lidem v kraji pod Beskydami …

Věnováno 55. výročí úmrtí slezského barda.

Alfred Strejček je český herec, moderátor a recitátor. Od sedmnácti let se věnoval divadlu a byl také členem operetního souboru olomouckého divadla (působil na místě druhého basu). Po studiích na brněnské JAMU přesídlil do Prahy, kde působil nejdříve v Divadle Jiřího Wolkera a v experimentálním divadle  Maringotka. Brzy se ovšem stal členem souboru Divadla Za branou, jeho angažmá však bylo přerušeno povinnou vojenskou službou. Režisér Otomar Krejča mu později nabídl místo v Divadle Za branou II., kde zůstal až do roku 1988. Od té doby je ve svobodném povolání. Významná je práce Alfreda Strejčka pro Český rozhlas: rozhlasový archiv obsahuje okolo tisíce pořadů, na kterých se podílel. Spolupracuje s kytaristou Štěpánem Rakem, herečkou Jitkou Molavcovou, hudebníkem Jiřím Pavlicou a mnoha dalšími. Z některých jeho prací pro Český rozhlas můžeme vybrat třeba roli vypravěče v dramatizacích románů Jaroslava Foglara, Arthura Ransomeho i jiných autorů, na kterých se podílel spolu s Jiřím Hromádkou, kytaristou Štěpánem Rakem a dalšími. Je nejen interpretem, ale také autorem pořadu o J. A. Komenském Vivat Comenius, který připravoval tři roky. Pořad se hrál už ve třech jazykových mutacích ve třiceti zemích světa. Patří mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora. Alfred Strejček patří mezi významné a kultivované české moderátory, kteří se zabývají především prezentací a moderováním hudebních pořadů.

Jan Rokyta studoval hru na cimbál u Ludmily Dadákové na Kozervatóriu v Bratislavě a hru na zobcovou flétnu u Waltra van Hauweho a Paula Leenhoutse na Sweelinck-Conservatoriu v Amsterdamu. Svou kariéru zahájil v cimbálové muzice Technik Ostrava, založené v roce 1958 jeho otcem Janem Rokytou seniorem. V oblasti soudobé vážné hudby spolupracoval Jan Rokyta ml. se Symfonickým orchestrem bratislavského rozhlasu, s ASKO/ Schönberg ensemble, Nederlands Blazers ensemble, Het Nieuw ensemble, Rozhlasovou komorní filharmonií a dalšími. V posledních letech je rovněž častým hostem symfonických a komorních orchestrů v Německu a Rakousku, jako např. Klangforum, Österreichisches Ensemble für Neue Musik a Radio-Symfonieorchester Südwestrundfunk Stuttgart. V oblasti světového folklóru získal Jan Rokyta ml. bohaté zkušenosti v orchestru Mezinárodního folklórního divadla v Amsterdamu, kde působil v letech 1995-2002 jako instrumentální sólista a hudební realizátor a v sezoně 2007-2008 jako hudební ředitel tohoto tělesa. Spolu s manželkou Liselotte Rokyta vytvořil Jan Rokyta netradiční nástrojové spojení Panovy flétny a cimbálu.

Organizátor cyklu koncertů: Svatováclavský hudební festival, o. s.

Informace o jednotlivých koncertech a rezervace vstupenek:
Kancelář Svatováclavského hudebního festivalu
Šmeralova 6, 702 00 Moravská Ostrava
tel.: 773 513 941
e-mail: info@shf.cz   
www.shf.cz/4 

Předprodej vstupenek:
Ostravský informační servis, s.r.o.
-Nádražní 7, Moravská Ostrava 702 00, Tel.: 596 123 913
-Peterkova 90, Ostrava-Svinov, Tel.: 597 310 174
www.ostravainfo.cz