Moravia
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Archive: Škampovo kvarteto - Haydn, Schubert, Ostrava - Nová Ves

Adresa

1 / < >

 

22.6.2013, 18:00      Ostrava-Nová Ves – kostel sv.Bartoloměje

Škampovo kvarteto
Petr Ries – kontrabas
Igor Františák – klarinet
Martin Petrák – fagot
Ondřej Vrabec – lesní roh

Program:

Josef Haydn – Smyčcový kvartet d moll op. 103 (fragment)
                         Andante grazioso
                         Menuet ma non troppo presto

F. Schubert – Oktet F dur, D. 803

Vstupné: 150, 100 Kč (senioři, studenti, ZTP)

 

Škampovo kvarteto odstartovalo svou strmou uměleckou dráhu v březnu roku 1989 na pražské AMU pod vedením profesorů Antonína Kohouta a Milana Škampy, členů legendárního Smetanova kvarteta, a velice rychle zdomácnělo na našich a zahraničních pódiích. K tomu mu pomohly i studijní pobyty na Scuola di Musica di Fiesole, u Pierra Farulliho z Quartetto Italiano, u pianisty Malcolma Fragera, u členů Amadeus Quartet, Waltera Levina z Quartet LaSalle a dalších.

Po obdržení několika cen na mezinárodních soutěžích komorní hudby získalo první cenu v prestižní světové soutěži Charlese Hennena v holandském Heerlenu. V roce 1992 kvarteto získalo zvláštní cenu Českého komorního spolku, o rok později následovalo velmi úspěšné vystoupení v londýnské Wigmore Hall, za něž obdrželo cenu Královské filharmonické společnosti Best Debut 1993. V říjnu následujícího roku se pak soubor stal vůbec prvním rezidenčním kvartetem Wigmore Hall, kde v letech 1994-1998 odehrál desítky koncertů. Kvarteto vystupuje v Evropě, Japonsku, Severní a Jižní Americe, Mexiku a Austrálii.

Se Škampovým kvartetem pravidelně spolupracují mnozí významní umělci – Josef Suk, Dagmar Pecková, Jiří Bárta, Janine Jansen, Kathryn Stott, Michael Collins, Ronald van Spaendonck, Nikolaj Děmiděnko, Itamar Golan, Melvyn Tan aj. Spolupráce kvarteta s  českou cross-over umělkyní a skladatelkou Ivou Bittovou na jejím albu „Iva Bittová Classic“ je mistrovským spojením názvuků romské, moravské lidové hudby a jazzu. Jeho další CD s oběma Janáčkovými kvartety získalo “Cenu Harmonie za nejlepší nahrávku roku 2001” v kategorii komorní hudby. Totéž ocenění si hudebníci odnesli o dva roky později za CD s moderní interpretací obou kvartetů Bedřicha Smetany. Jejich „BBC Lunchtime Concert“ s Melvynem Tanem byl vybrán jako první CD v sérii nahrávek „Live from Wigmore Hall“ pro vydavatelství „BBC World Label“. Z významných počinů Škampova kvarteta zmiňme i jejich pedagogické aktivity. Vedle mistrovských kurzů pro Wigmore Hall, Concertgebow Amsterdam či University of Mexico City a jiné instituce či hudební festivaly je to zejména spolupráce s londýnskou Royal Academy of Music, kde jsou od září 2001 jmenováni hostujícími profesory v oboru komorní hudby na katedře smyčců.

Organizátor cyklu koncertů: Svatováclavský hudební festival, o. s.

Informace o jednotlivých koncertech a rezervace vstupenek:
Kancelář Svatováclavského hudebního festivalu
Šmeralova 6, 702 00 Moravská Ostrava
tel.: 773 513 941
e-mail: info@shf.cz   
www.shf.cz/4

 

Předprodej vstupenek:
Ostravský informační servis, s.r.o.
-Nádražní 7, Moravská Ostrava 702 00, Tel.: 596 123 913
-Peterkova 90, Ostrava-Svinov, Tel.: 597 310 174
www.ostravainfo.cz