Moravia
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Archive: 27.6.2016 - Markéta Irglová a speciální host: Svavar Knútur (Island)

Adresa

1 / < >

V rámci tří českých koncertů dorazí Markéta Irglová i do našeho Mahenova divadla! Výjimečné vystoupení, které zároveň uzavře letošní koncertní sezonu Národního divadla Brno, proběhne v pondělí 27.6.2016 od 19 hodin. Speciálním hostem večera bude islandský hudebník Svavar Knútur.

Markéta Irglová pochází z Moravy, konkrétně z Valašského Meziříčí. Hudbě se věnuje od sedmi let, kdy jí rodiče koupili první piano, o nedlouho později začala hrát i na kytaru. O svoji první písničku se pokusila již v devíti letech

Osudové pro ni bylo setkání s Glenem Hansardem - frontmanem skupiny The Frames. Seznámili se spolu díky Markétině otci na turné, které kapela absolvovala právě ve Valašském Meziříčí. Již při tomto koncert Glen Markétu vyzval na pódium, aby si s nimi zazpívala. Krom jejího zjevného talentu se postupně ukázalo, jak dobře se oba hudebně doplňují. S kapelou The Frames je čekalo společné koncertování po celém světě. V roce 2006 vydali album s názvem The Swell Season.

Do širšího povědomí se však Markéta Irglová dostala díky hlavní roli ve filmu Once, kde si zahrála českou emigrantku. Ten byl natočen za pouhých 150 tisíc dolarů v ulicích Dublinu, přesto sklízel úspěchy po celém světě. Once aspiroval na několik celosvětově uznávaných cen a po získání ceny diváků na filmovém festivalu Sundance, přišla také výroční cena losangeleských filmových kritiků. Markéta s Glenem spolupracovali na hudbě, která se celým filmem prolíná. V roce 2008 byl tzv. soundtrack - píseň s názvem The Falling Slowly - nominována a posléze i oceněna prestižní Cenou Akademie (Academy Award), známější pod pojmem Oscar, za nejlepší filmovou píseň. Irglová se tak stala první češkou, a zároveň nejmladší oceněnou, která získala Oscara v hudební kategorii.

Od té doby vydala Markéta Irglová již několik dalších alb, ke kterým postupně získavala inspiraci i zkušenosti. Na hudebním poli si již vybudovala své pevné místo. 

Více informací o této zpěvačce naleznete na webových stránkách: http://marketairglova.com .

Bližší informace k islandskému hudebníkovi, který bude speciálním hostem tohoto koncertu, pak naleznete pod následujícím odkazem: http://www.svavarknutur.com .