Moravia
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

MORAVSKÉ DIVADLO CHYSTÁ BRITSKOU KOMEDII O ROZBOUŘENÝCH HORMONECH, NEVĚŘE A SEXU BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

MORAVSKÉ DIVADLO CHYSTÁ BRITSKOU KOMEDII O ROZBOUŘENÝCH HORMONECH, NEVĚŘE A SEXU BĚHEM TĚHOTENSTVÍ Olomouc, 22. září 2015 - Mladí manželé Becky a John se stěhují na venkov. Ona je poprvé těhotná, on se nesmírně těší a řeší příchod potomka daleko víc ne

MORAVSKÉ DIVADLO CHYSTÁ BRITSKOU KOMEDII O ROZBOUŘENÝCH HORMONECH, NEVĚŘE A SEXU BĚHEM TĚHOTENSTVÍ

 

Olomouc, 22. září 2015 - Mladí manželé Becky a John se stěhují na venkov. Ona je poprvé těhotná, on se nesmírně těší a řeší příchod potomka daleko víc než jeho žena. Ona chce sex, on na to nemá ani pomyšlení. Ona by se ráda proháněla po okolí na kole, on trne hrůzou, aby si neublížila. Taková je výchozí situace hry Léto na kole britské autorky Penelope Skinnerové. Komedii plnou dvojsmyslů uvede činohra Moravského divadla Olomouc v premiéře v pátek 25. září v 19 hodin. Inscenaci režíroval Michal Spišák, v hlavních rolích se představí Lenka Kočišová, Tomáš Krejčí a Jan Ťoupalík.

 

Penelope Skinnerová (*1978, Reading) se neúspěšně pokusila prorazit jako herečka a nakonec na několik let skončila v kanceláři jako sekretářka. Psát pro divadlo začala před méně než deseti lety, ale s o to větší razancí a úspěchem se prosadila. Debutovala v roce 2008 hrou Fucked, monodramatem o dívce závislé na drogách, která se stane prostitutkou. Hra Léto na kole měla premiéru v roce 2011 v londýnském divadle Royal Court, hlavní roli ztvárnila Romola Garai známá z oscarového snímku Pokání či pokračování filmového hitu Hříšný tanec. Skinnerová za text získala ocenění George Devine Award a Evening Standard Award pro nejslibnějšího mladého dramatika. U nás titul poprvé uvedlo Západočeské divadlo v Chebu v únoru 2013.

 

„Skinnerová chytře pracuje s dvojsmysly a zpochybňuje některé zaběhnuté stereotypy, například, že muži chtějí sex a ženy bolí hlava. Je to velmi aktuální komedie, co se týče živého obrazu postav a situací, ve kterých se ocitají. Také se soustředí na roli ženy ve společnosti, na situaci, ve které by se hlavní hrdinka Becky - třicátnice zvyklá na ruch velkoměsta - měla vyrovnat se svou budoucí rolí matky a se životem na zapadlém, nehybném venkově,“ popsala dramaturgyně Markéta Kočí Machačíková.

 

Inscenaci režíruje slovenský tvůrce Michal Spišák, který se v uplynulých letech setkal se souborem olomoucké činohry při přípravě inscenací Amazonie a Spor. „Zkoušení mě velmi baví, parta lidí, se kterými spolupracuji, je skvělá. Napojili jsme se na společnou vlnu a během příprav převládala harmonická atmosféra, jakou jsem v divadle dlouho nezažil,“ popsal režisér a ocenil humor a nejednoznačné vyznění textu. „Dialogy a psychologické reakce postav na jednotlivé situace jsou přesně odposlouchané a odpozorované z každodenního života. Skinnerová navíc hlavní hrdinku, která se dopustí nevěry, nesoudí a nechce to ani po divákovi. Předvádí, že každý člověk má v sobě morální základ, ale také své touhy, které si s ním za jistých okolností mohou dělat, co chtějí,“ zdůraznil Spišák.

 

Inscenace je uváděná s doporučenou přístupností od 15 let, tvůrci se však vyhnuli užívání vulgarismů a explicitních situací. „V českém překladu hry vulgarismy byly, ale odstranili jsme je. Nechtěli jsme prvoplánovou kontroverzi, na ní hra nestojí. Postavy se o sexu baví, reflektují sexuální vztahy, ale na jevišti je nepředvádějí,“ upozornil Spišák.

 

V roli těhotné Becky se představí Lenka Kočišová. „Léto na kole je o vztazích. O vztazích, jaké jsou dnes, v dnešních podmínkách. Tato hra nic neobhajuje, ani nic nevyčítá. Autorka nepoužívá téma sexuality jako samoúčelnou exhibici některé z postav, kdyby to tak bylo, asi bych to nemohla hrát. Počítá ale s jednou z nejpřirozenějších potřeb v životě člověka a s tím, že pokud není naplněná, může se vše rozsypat jako domeček z karet,“ uvedla Kočišová. Postavu manžela Johna ztvární Tomáš Krejčí, Olivera, s nímž se Becky zaplete, si zahraje Jan Ťoupalík. Dále se představí Vladimíra Včelná, Naděžda Chroboková-Tomicová a jako host Marek Zahradníček.

 

Scéna a kostýmy pocházejí z dílny Diany Strauszové. „Je to komorní hra, ve které se střídají dvě hlavní prostředí, tedy dům Becky a Johna a menší dům v pozadí, kde se Becky schází s Oliverem,“ popsal režisér Spišák.

 

Po premiéře v pátek 25. září jsou nejbližší reprízy inscenace Léto na kole naplánované na 2. a 19 října, vždy v 19 hodin.

 

 

Penelope Skinnerová

LÉTO NA KOLE

 

Překlad: Jitka Sloupová

Úprava: Šimon Dominik, Markéta Kočí Machačíková

Režie: Michal Spišák

Dramaturgie: Markéta Kočí Machačíková

Scéna a kostýmy: Diana Strauszová

Výběr hudby: Michal Spišák

 

OBSAZENÍ:

Becky: Lenka Kočišová

John: Tomáš Krejčí

Jenny: Vladimíra Včelná

Oliver: Jan Ťoupalík

Alice: Naděžda Chroboková-Tomicová

Mike: Marek Zahradníček, j. h.