Moravia
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Archive: Dřízgová-Jirušová, sourozenci Čechovi – Mendelssohn, Fauré, Verdi aj., Paskov

Adresa

1 / < >

Dřízgová-Jirušová, sourozenci Čechovi – Mendelssohn, Fauré, Verdi aj.

Eva Dřízgová-Jirušová – soprán
Alena Čechová – housle
Petr Čech – varhany

Program:

  • Felix Mendelssohn – Sonáta A dur op. 65 č. 3 pro varhany
  • Jean-Baptiste Fauré – Sancta Maria, Agnus Dei
  • Gustav Jensen – Arioso & Rondo patetico op. 40 pro housle a varhany
  • Peter Cornelius  – Ave Maria
  • Giuseppe Verdi – Ave Maria
  • Hermann Schroeder – Preludium, Canzona a Rondo pro housle a varhany
  • Gabriel Fauré – Pie Jesu
  • Charles Gounod – Prière
  • Josef Klička – Fantazie na symfonickou báseň Vyšehrad pro varhany

Vstupné: 100 Kč (jednotné), děti do 15 let zdarma

Eva Dřízgová-Jirušová je stálou členkou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, ale hostuje na celé řadě dalších operních scén. Spolupracovala s našimi nejlepšími orchestry včetně České filharmonie, Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, Brněnské filharmonie a Janáčkovy filharmonie Ostrava.Její hlasové a technické dispozice jí umožňují velmi široký repertoár jak v operní, tak kantátové, oratorní a písňové tvorbě, nevyjímaje symfonická díla R. Strausse a G. Mahlera. Díky své muzikálnosti je zároveň vyhledávanou interpretkou současné hudby.V roce 1996 obdržela prestižní cenu Thálie za nejlepší ženský výkon roku v oboru opery, a to za roli Mimi v Pucciniho opeře La Boheme, a v roce 1998 tutéž cenu za titulní roli v Debussyho opeře Pelleas et Melisande.

Alena Čechová je absolventkou Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, bakalářského stupně na Akademii múzických umění v Praze (prof. Nora Grumlíková), magisterského studia na Hochschule für Musik C. M. von Weber v Drážďanech (prof. Ivan Ženatý) a mistrovské třídy na téže hudební škole. V roce 2010 úspěšně zakončila doktorandské studium na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě (doc. Jozef Kopelman).Výrazných soutěžních úspěchů dosahuje Alena Čechová již od svých desíti let, kdy se stala laureátkou ve dvou ročnících mezinárodní Kocianovy houslové soutěže. Vystupuje sólově i  v rámci sourozeneckého dua s Petrem Čechem na prestižních hudebních festivalech v Evropě i zámoří – Pražské jaro, Janáčkův máj, Europäische Musikwochen Passau, Le Festival International du Domaine Forget v Kanadě. Sourozenci Čechovi jsou také nositeli Ceny Nadace Leoše Janáčka a Nadace Bohuslava Martinů.

Petr Čech absolvoval Pražskou konzervatoř v oborech klavír (prof. Marta Toaderová) a varhany (prof. Jan Hora), Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze a Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu u vynikajícího norského varhaníka prof. Jona Laukvika. V roce 2011 dokončil doktorandské studium na VŠMU v Bratislavě.Do dramaturgie svých koncertů zařazuje velmi často soudobá díla našich i světových autorů, za něž obdržel cenu ČHF, Fondu Leoše Janáčka, Nadace Bohuslava Martinů a zvláštní prémii aktivu mladých „Lucemburská hudební současnost“. Je rovněž laureátem mnoha mezinárodních soutěží. Působí jako varhaník Chrámu Matky Boží před Týnem v Praze.

Organizátor cyklu koncertů: Svatováclavský hudební festival, o. s.

Informace o jednotlivých koncertech a rezervace vstupenek:
Kancelář Svatováclavského hudebního festivalu
Šmeralova 6, 702 00 Moravská Ostrava
tel.: 773 513 941
e-mail: info@shf.cz   
www.shf.cz/4

Předprodej vstupenek:
Ostravský informační servis, s.r.o.
Jurečkova 12, Moravská Ostrava 702 00, tel.: 596 123 913
Peterkova 90, Ostrava-Svinov, tel.: 597 310 174
www.ostravainfo.cz